Rekreacja

TENIS

Dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, możliwość skorzystania z naszego kortu tenisowego powinna być nie lada gratką! Kort posiada sztuczną trawę, jest również ścianka treningowa dla początkujących. Istnieje możliwość wypożyczenia rakiet i piłek.

KAJAKI

Dla tych, którzy lubią nieco adrenaliny, proponujemy możliwość spływu kajakowego Radunią. Możemy wybrać łatwy rodzinny odcinek lub wymagający spływ przełomem. A jeśli wolicie bardziej leniwe kajakowanie – można popływać po jeziorze Głębokim.

NORDIC WALKING

To świetna rozrywka dla całej rodziny! W naszej okolicy przebiega kilka ciekawych tras, które można obejrzeć na www.nordicwalkingkaszuby.pl. Chętnie wypożyczymy państwu kije, przeprowadzimy krótki instrukaż lub pomożemy zorganizować wycieczkę z instruktorem nordic walking.

BASEN

W sezonie letnim w naszym ogrodzie można ochłodzić się i pobaraszkować w zewnętrznym basenie. Z tej atrakcji w gorące letnie dni skorzystają z pewnością nie tylko dzieciaki.

KONIE

Dla miłośników koni mamy dobrą informację – w pobliżu Czarnego Kosa znajduje się kilka stadnin, gdzie znajdą Państwo możliwość przejażdżki oraz fachowe doradztwo. Na życzenie gości organizujemy również przejazdy bryczką, wozem drabiniastym, a zimową pora ? wspaniały kulig.

GOLF

Najbliższe pole golfowe w Tokarach znajduje się jedynie 15 km od Czarnego Kosa – www.tokarygolf.pl. Jeśli chcieliby Państwo sprawdzić swe siły także na innych Kaszubskich polach polecamy odległe o ok. 70 km pola Sierra Golf Club i Postołowo, a także Drivnig Range w Sopocie.

NARTY I SNOWBOARD

Kto powiedział, ze na narty można pojechać tylko w góry? Zimową porą regularnie zapełnia się oddalony 10km od Czarnego Kosa wyciąg w Kosowie www.paczoskowo.prv.pl, a w odległości pół godziny jazdy samochodem znajdują się ośrodki narciarskie w Wieżycy, Przywidzu i na sopockiej Łysej Górze. Dla fanów biegówek polecamy trasy biegowego na kartuskim Bilowie.

Bike friendly

Kaszubskie wzgórza i lasy to znakomite tereny do uprawiania turystyki rowerowej i kolarstwa, a Gdańsk może poszczycić się najgęstszą siecią dróg rowerowych w Polsce. Dodatkowo nasz region skomunikowany jest z Trójmiastem pociągami PKM przystosowanymi do (darmowego!) przewozu rowerów. Czarny Kos spełnia wymogi Miejsca Przyjaznego Rowerzystom. Dysponujemy miejscem do przechowywania rowerów, umycia ich i przeprowadzenia drobnych napraw. Można także wypożyczyć u nas rowery, także z fotelikami dla maluchów. Chętnie pomożemy w wyborze trasy lub zorganizujemy wyprawę z przewodnikiem.

Babi Dół – Jar Raduni – Kręgi Kamienne – Kiełpino – Borowo

To malownicza trasa, wiodąca przez lasy okalające rezerwat przyrody Jar Radunii. Mija między innymi jeziora Głębokie i Sitno, stacje kolejową Babi Dół, a także niezwykłe kamienne kręgi, będące pamiątką po plemionach gockich. Droga powrotna asfaltem jest bardzo komfortowa i zawiera wiele miejsc, w których można odpocząć i posilić się (np. restauracja rybna Hecz Rybacka lub karczma U Szadego).

Borowo – Mezowo – Kartuzy – Sitno

Trasa ta wiedzie przez Borowo i Kartuzy i jest bardzo urozmaicona – część pokonujemy asfaltem, a część leśnymi drogami. W Kartuzach możemy na chwilę zatrzymać się, odpocząć, posilić i zobaczyć zabytki tego miasta, takie jak gotycka kolegiata i zabudowania klasztorne. Wycieczkę można przedłużyć o 5 kilometrów, kierując się na niedokończony zamek w Łapalicach. Droga powrotna prowadzi wzdłuż malowniczych jezior Sitno i Głebokie.

Rutki – Żukowo – Małkowo – Przodkowo

W pierwszej kolejności udamy się do Rutek, obejrzeć tamtejszą elektrownię wodną i wspaniałe okoliczne widoki, w tym meandrującą rzekę i rezerwat Jar Radunii. Następnie jedziemy do Żukowa, gdzie zobaczymy stary młyn oraz zabudowania dawnego Opactwa Norbertanek. Warto odwiedzić też Przodkowo i zwiedzić tamtejszy neogotycki kościół. Powrót najlepiej zaplanować przez Smłodzino, wzdłuż malowniczej doliny Klasztornej Strugi.

Wieżyca i Szymbark

Jest niejako rozwinięciem trasy do Jaru Radunii i Kamiennych Kręgów. Po obejrzeniu cmentarzyska Gotów pozostajemy na czarnym szlaku i docieramy najwyższej okolicznej góry Wieżycy (329 m n.p.m.) z cudowną wieżą widokową. Jadąc dalej czarnym szlakiem docieramy do osobliwego skansenu przy tartaku Danmar, gdzie zobaczymy dom stojący na dachu, najdłuższą deskę na świecie czy oryginalny Dom Sybiraka. Wycieczkę kończymy w Szymbarku lub 5 kilometrów dalej w Gołubiu, skąd możemy wrócić pociągiem.

Chmielno

Jedziemy w kierunku Kartuz i Kiełpina (warto zatrzymać się na chwilę w tych miejscowościach), a następnie niebieskim i czerwonym szlakiem przez lasy do Chmielna – malowniczej kaszubskiej miejscowości wypoczynkowej, położonej na skraju jeziora Raduńskiego. Jeśli czujemy się na siłach możemy kontynuować wycieczkę w kierunku Brodnicy Wielkiej wzdłuż połączonych ze sobą jezior, tworzących tak zwaną „pętlę kaszubską”.

Gdańsk – Oliwa – Sopot

Gdańsk szczyci się najgęstszą siecią dróg rowerowych w Polsce. Możemy skorzystać z malowniczych, nadmorskich tras, ciągnących się przez całe Trójmiasto lub ze szlaków morenowych, na otaczających je wzgórzach. Można tam dotrzeć nawet spod Czarnego Kosa – należy kierować się najpierw na Żukowo, następnie w kierunku wsi Przyjaźń, Niestępowa oraz przez las do jeziora Otomińskiego. Następnie musimy wybrać spośród trzech krzyżujących się szlaków – dwa z nich doprowadzą nas do celu nieco innymi drogami, krzyżując się kilka kilometrów dalej. Dalej, wzdłuż doliny Strzyży docieramy piękną trasą do willowej dzielnicy Gdańsk Oliwa, a dalej mamy już tylko 15 minut do morza.